Конспекти уроків



   Мої першачки ознайомилися з темою «Тварини». Уривок відео з цього уроку. На уроці розвитку продуктивного мислення ми детальніше ознайомилися із групою тварин «риби». Конспект уроку та презентація вашій увазі.

Урок розвитку продуктивного мислення.
1-а клас
Нестеренко О.В.
Тема: «Риби. Характерні ознаки риб. Потомство. Їжа.»
Мета уроку: ознайомити з групою тварин – риби, їх способом життя, вивід потомства, їжа. Навчити відрізняти риби за характерними ознаками, розвивати логічне мислення, виховувати любов до природи.
Хід уроку.
І.Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

- напад піратів, звернення жителів острова Сицилія.
- група рятівників розробила план допомоги врятувати тваринний світ Сицилії.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
(знання з природознавства: групи тварин (комахи, риби, птахи, звірі)
1. Робота з таблицею (визначаємо групи тварин).
2. Робота з підручником ст..22,23. (розглядаємо малюнки, згадуємо назви тварин).
3. Робота в групах (обводимо кружечками птахи -червоним, комахи-жовтим, звірі-синім).
4. Робота в парах (визначаємо які тварини чим харчуються).
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

1.       Лист  з електронної пошти:    -0-0 (звукова модель слова риби) – діти відгадують про яку групу тварин ми повинні знайти інформацію для рятівників.
2.       Презентація. «Риби хто вони?»
3.       Розгадування загадок.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.       Робота з карточками. Визначення морських та річкових риб. Позначають на карточках біля малюнків + - морські, - -річкові риби. Взаємоперевірка учнями.
2.       Складання пазлів  «Акваріумні рибки».
V. Підсумок уроку.

Хто такі риби?
Що нового ми дізналися з уроку?
Віночок добрих справ.

Нещодавно у Радивилівському районі відбувся І етап конкурсу «Учитель року – 2014» я взяла участь у номінації «початкова освіта» та й виборола І місце. Можу поділитися матеріалами, які використовувала під час конкурсу, зокрема конспект уроку читання у 4-му класі,    презентація до уроку.


Читання
4 клас
Тема. Мудрим ніхто не вродився, а навчився.  Леся Українка «Біда навчить».
Мета. Викликати у дітей інтерес до творчості Лесі Українки; на основі змісту казки поглиблювати уявлення про етику людських стосунків, визначити повчальний характер казки. Розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів, визначати мотиви їхньої поведінки, розрізняти позитивні і негативні риси характеру; висловлювати своє ставлення до героїв казки, свої враження від почутого, побаченого; збагачувати соціальний досвід учнів. Розвивати навички виразного читання, пам'ять, увагу, логічне мислення, творчі         здібності,уяву.
Виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися, ціннісне ставлення до праці.
Тип уроку. Комбінований.
Методи та прийоми. Вправа « Очікування»;  вправи на розвиток навичок читання ( Тренування дихального апарату. Гра «М’ячики». Розвиток артикуляції. Гра «Непричесані слова». Розширення площі зорового сприймання. Гра «Маятник». Нарощування темпу читання. Гра «Перегонки»); вправа «Мозковий штурм»; тестова перевірка; гра «Так чи ні»; технологія «Школа акторської  майстерності»; читання деформованого тексту; вправа передбачення;  презентація припущень; робота з підручником; читання тексту вчителем, кращими учнями; встановлення причинно-наслідкових звязків; торбинка запитань; сенкан; робота в групах; робота в парах;  творча лабораторія; гра «Моя позиція»; гра «Незакінчені речення…»;
рефлексія «Продовж фразу».
Обладнання. Презентація до уроку, мультимедійний проектор, комп’ютер, портрет Л. Українки, картки для групової та парної роботи,  зображення птахів – героїв казки, підручники  «Читанка» О.Я.Савченко.

Хід уроку
І. Організаційний етап
Ось дзвінок  сигнал нам дав –
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
 Урок читання починаймо.
Учитель.  Погляньмо один на одного, посміхнемося, подумки побажаємо добра, успіхів. Сподіваюсь, що ми зуміємо створити на уроці ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною слід дотримуватись таких правил, пригадаймо їх:
   1. Правило піднятої руки.
   2. Дружня співпраця у парах, групах.
   3. Уважно слухати вчителя і учнів.
   4. Активно і творчо працювати.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель.  Сьогодні ми продовжимо працювати над темою «Мудрим ніхто не вродився, а навчився». Прочитаємо кінцівку казки Лесі Українки «Біда навчить» і дізнаємось, чим же закінчилась історія про горобчика, чи знайшов він того, хто навчить його розуму. Складемо характеристику головного героя і спробуємо зрозуміти, чого хотіла навчити читачів авторка. Попрацюємо з прислів’ями.
 ІІ.1.Вправа « Очікування»
Учитель.    Подумайте, що ви очікуєте від уроку?  « Що цей урок навчить мене…», на якій сходинці до вершини я? Який бал я можу заробити на уроці? А допоможе вам в цьому таблиця.



Співпрацювати в парі, групі

Бути толерантним

Давати характеристику героям казки

Визначати головну думку твору

Виразно читати
Поважати думку своїх товаришів 

Цей урок навчить мене…

Творчо працювати, розвивати мислення, память
                    Використовувати різні          вати память, мислення


ІІІ. Вправи на розвиток навичок читання.
ІІІ.1. Тренування дихального апарату. Гра «Мячики».
ІІІ.2. Розвиток артикуляції. Гра «Непричесані слова».
ІІІ.3. Розширення площі зорового сприймання. Гра «Маятник».
ІІІ.4. Нарощування темпу читання. Гра «Перегонки».

ІV. Повторення вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

ІV.1.Перевірка домашнього завдання.
ІV.1.1. Вправа «Мозковий штурм»
- Діти, хто нагадає, з твором якого автора ми познайомились на минулому уроці?
- Як називається твір над яким ми працюємо?
 - Що  ви знаєте про життя Лесі Українки? (Відповіді дітей)

ІV.1.2. Тестова перевірка.
– А тепер приготуйтеся до тестової перевірки.
1.     В якому році народилася Леся Українка?
А) 1896 р.
Б) 1871 р.
В) 1857р.
2. Яке її справжнє прізвище?
А) Українка.
Б) Красницька.
В) Косач.
3. Який літературний псевдонім був у матері Лесі Українки?
А) Олена Пархоменко.
Б) Олена Пчілка.
В) Олена Паламарчук.
4. Яка назва першої збірки Лесі Українки?
А) «На крилах пісень».
Б) «Відгуки».
     В) «Думи і мрії».
5. Який перший вірш написала Л. Українка?
А) «Конвалія».
Б) «Надія».
В) «Давня весна»
6. Хто є головним героєм казки «Біда навчить»?
А) Крук.
Б) Бузько.
В) Горобець.
ІV.1.3. Гра «Так чи ні»
Перевірте правильність виконання тесту. Граємо в гру «Так чи ні». Здійснимо взаємоперевірку.
 (сусід у сусіда перевіряє).
       Підніміть руку, хто не зробив жодної помилки, 1,2, більше?
ІV.1.4. Технологія «Школа акторської  майстерності».
– Давайте пригадаємо з ким зустрічався горобчик? (З куркою, зозулею, бузьком, ґавою,  совою, сорокою-білобокою, круком)
       З якою інтонацією треба читати слова курки?(Доброзичливо, заклопотано, повчально)
       Зозулі? (насмішкувато, байдуже)
       Бузька? ( сердито, войовниче)
       Ґави? (співчутливо, сумно)
       Сороки-білобокої? ( швидко)
          –  Крука (поважно, повчально) 
       Проявіть свою акторську майстерність. Прочитайте діалоги зустрічей. Нагадую, що читати треба без слів автора, передаючи голосом інтонацію кожної дійової особи. (Читання дітей)
ІV.1.5 Читання деформованого тексту
І васо снузала. робчикГо не мівспо її ругевд дибути, віс бісо на біду та й чапов датиж чіно. давЖ, давж, аж муйо нарибдло. лиКо це лотас нітитем, кинупролась васо та як дезаве: «уГ-у-у! уГ-у-у!...»
чикробГо аж терпо зо хустра: тіхов уже кавтіти, та якось сяутримав. лалізВи васо з пладу, лагляну на чикаробго, а чіо в неї тятьсві! Страх та й діго!..
– Спробуйте прочитати текст якомога швидше?
– Хто бажає читати вголос? (Читають)
       В уривку, який ви прочитали, описано зустріч горобця з ким?...
       Чому горобчик звернувся до сови? (Сова дуже розумна, вона, навіть, є символом мудрості)

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Розвиток мовленнєвих умінь і навичок. Повторна мотивація навчальної діяльності.
V.1.Мотивація  подальшої  діяльності.
Учитель. Діти, я ще одного безтурботного героя казки привела на урок, якому потрібна допомога. Це Маша. (Розміщую малюнок Маші). Маша поки безтурботно бігала, гралася на галявині, її улюблену малину з корзинки забрали птахи. Зголодніла Маша. А птахи малинку не віддають. Вони  придумали для неї ряд завдань. А от справитися з усіма завданнями її не в силу. Допоможемо, діти?
Гаразд, проте, спочатку наберемося сил.
Час настав для відпочинку, розпочнем фізкультхвилинку
Фізкультхвилинка

Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця підіймають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечка хутко сіли.

Малинка курки.
V.2. Передбачення.
- Що могло статися далі? Поміркуйте і обговоріть в парах.
V.3. Презентація припущень.
2-3 пари.
Малинка зозулі.
V.4. Словникова робота. Робота  в парах .
–  Попрацюйте в парах. Зєднайте слова, що знаходяться у лівій колонці,  з поясненнями правої колонки
  

     Клопіт                                будівлі для зберігання харчів, врожаю.
     Ні гадки йому                    прославився.                                         
     Зоглядівся                          турбується.                       
     Статкує                               губить
     Вславився                           ні про що не думав.
     Дбає                                    не помітив.
     Клуні                                   турбота.
      Втеряє                                 хазяйнує.

Малинка бузька.
V.5. Робота з підручником. Ст.95-96.Читання тексту.
Учитель. А от як розвиваються події далі – слухайте.
V.5.1. Читання вчителем.
V.5.2. Читання кращими учнями.

VІ. Узагальнююча бесіда за змістом твору.

Малинка гави.
VІ.1. Бесіда-роздум.
- Що змусило горобчика задуматись?
VІ.2. Встановлення причинно-наслідкових звязків.
VІ.3. Торбинка запитань.

VІІ. Застосування знань на основі творчої роботи над текстом.

Малинка сови.
VІІ.1. Сенкан.
Робота в групах.
Попрацюємо в групах. Складіть сенкан до слова «біда». Дотримуйтесь правил роботи в групі.
І група.
Біда
Жорстока, страшна
Підкралася, нагрянула, навчає
Біда навчить, як на світі жить
Лихо
ІІ група.
Біда
Людська, неочікувана.
Ходить, спить, заглядає.
Не тішся людською бідою.
Горе
ІІІ група.
Біда
Велика, екологічна.
Минає, проситься, застала
Справжні друзі пізнаються в біді.
Нещастя
VІІ.2. Презентація сенканів групами.
VІІ.3. Творча лабораторія.
       Станьте авторами вірша-поради.
У житті не байдикуй,
а багато ти ______________(працюй).
Розумом ти не хвались,
А знаннями ___________(поділись).
                Вкрасти – значить нагрішити,
                Люди! Так не можна __________(жити).
                Хліб й до хліба зароби,
               І не матимеш ________________(біди).
Не хвалися ти пихатістю,
А ділися з іншим _______________(радістю).
Усім, хто просить, – допомагай,
І носа вверх не _________________ (задирай)
                   Не будь ніколи ти байдужим,
                   А краще стань сміливим й ____________ (дужим).
                   Якщо попросять – помагай,
                  І правил цих __________(не забувай)

VІІІ. Робота над текстом. Повторне читання тексту учнями.

Малинка сороки.
VІІІ.2. Робота над головною думкою казки.
– Яка головна думка цієї казки? (Треба самому навчатися, здобувати розум.)
VІІІ.3. Робота в групах.
VІІІ.3.1. Робота над прислівями.
Група №1.
– Розшифруйте прислів’я, адже Буквоїд нам знову усе напутав, чи відповідає, воно головній думці казки? Поясніть, як розумієте його?

М_др_м    н_хт_   не   вр_д_вс_,   а   н_вч_вс_.

(Мудрим ніхто не вродився, а навчився.)
       Яка з приказок, вжитих у казці, співзвучна з головною думкою?
              
киПо дибі не знамешти –зурому не мешмати.

 (Поки біди не знатимеш – розуму не матимеш.)
– Як розумієте цю приказку?
           ( Наші помилки у житті змушують нас замислюватись над життям, вчитись нового, жити по іншому, краще думати.)
Група №2
Дайте характеристику горобчика.

Група №3
Складіть план тексту.

ІX.Підсумок уроку.

Малинка крука.
ІX.1. Гра «Моя позиція».
       Скажіть, говорячи про птахів, кого насправді мала на увазі письменниця?(Так, людей: заклопотаних, байдужих, злих, легковажних, недоброзичливих)
ІX .2. Гра «Незакінчені речення…»
       Продовжіть думку: «Казка навчає цінувати розсудливість, …
             ( розум, , бажання вчитись,  доброту, працьовитість, толерантність.)
       Що в ній засуджує автор?  ( легковажність, нерозумність, байдужість, лінь).
       Чи маємо ми право засуджувати життєву позицію іншої людини?
       Але ми можемо людині допомогти й підказати, дати поради.

X .Рефлексія.

X .1. Продовж фразу.
– Чи  виправдались ваші очікування?
       Продовжіть фрази: «Сьогодні на уроці я дізнався…
       Сьогодні на уроці я навчився….
       Сьогодні на уроці я намагався…
       Найкраще мені вдалося…»
X .2.Оцінювання  роботи на уроці:
       Ви працювали недостатньо старанно – руки вгору.
       Ви працювали добре – руки до плечей.
       Ви працювали чудово  – аплодувати.
X .3. Оцінювання  дітей.
– Ви сьогодні  отримуєте такі бали… 
X .4. Оцінювання кращої групи класу.
-         Годування Машеньки.

XІ. Домашнє завдання.

– Відкрийте щоденники, запишіть завдання:
1 рівень
виразно читати казку, вміти ставити запитання до змісту казки та давати відповіді на них.
2 рівень
Скласти план казки. Переказувати казку .
3 рівень
Написати невеличкий твір-міркування «Чого навчила мене казка?»
               Ось закінчився урок,
               І дзвенить для вас дзвінок!
               Працювали добре друзі,
             Відпочиньте по заслузі!

Подарунки від Маші.



Немає коментарів:

Дописати коментар