Незабутній день – 1-го вересня! Мої першачки взяли
участь у шкільному Святі знань. Свято
продовжилося у класі на уроці з теми: «Ми тепер не просто діти, всі тепер ми – школярі!» Конспект-сценарій
вашій увазі.
Сценарій-конспект першого уроку.
Урок-гра у 1-а класі
Підготувала
О.Нестеренко
Тема. Ми тепер не просто діти, всі тепер ми – школярі!
Мета. Ознайомити учнів зі школою,
правилами поведінки під час навчальних занять та на перерві, познайомити учнів
між собою, обговорити обов’язки школяра, розвивати
спостережливість, увагу, виховувати шанобливе ставлення до людей
(однокласників, товаришів, працівників школи тощо).
Обладнання. Коровай,
дверцята з ключиками – завданнями, шкільне приладдя, клубочок, музичні
заставки, фільм про школу, малюнки, які підходять до слова ШКОЛА – учні,
вчителі, шкільне приладдя, уроки, шкільні свята, тощо, свіча.
Хід уроку.
І. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку, мотивація навчальної діяльності школярів.
1. Вступна бесіда.
Вчитель: Дорогі
наші діти! Шановні батьки, гості! Нарешті школа дочекалася своїх головних мешканців
– Вас, діточок і запросила мелодійними звуками шкільного дзвоника на перший урок. Вітаю усіх з цим прекрасним
святом – святом мудрості, доброти – зі святом знань! Нехай кожен шкільний день
буде сонячним і принесе гарний настрій у кожну родину. Я вірю, що зерна науки
дадуть добрі сходи і зростуть урожаєм мудрості і натхнення. Переконана, що
хтось із Вас, любі першокласники, стане тією яскравою зірочкою, яка прославить
не тільки наш клас, а й школу, місто, державу. Вчіться, щоб знати, вчіться, щоб
вміти, вчіться, щоб добре жити. Давайте з цим святом привітаємо один одного
оплесками.
Нам сьогодні всім цікаво,
Світить сонечко ласкаво,
Знає сонце гомінливе –
День сьогодні – особливий!
Діти, а чим сьогоднішній день
особливий? (відповіді дітей)
2. Батьківські поради.
Вчитель: Тому з цим особливим
днем Вас прийшли привітати Ваші мами, тата, бабусі. Вони озвучують свої поради,
побажання дітям і прикріплюють на дошку.
3. Із бабусиної скрині. Побажання батькам першокласників.
Вчитель: Для наших мам і тат ми
приготували також поради з бабусиної скрині, які вони собі прочитають вдома.
(вчитель роздає поради батькам).
Діточки, як годиться в нашому
краї Ваші батьки благословили Вас запашним короваєм. І хто цього короваю
скоштує – тому легко буде даватися навчання, все буде получатися якнайкраще. Ви
будете рости здоровими, мудрими, хорошими.
Але сталася прикрість – учень нашої школи Петя П’яточкін, який неслухняний, забіяка, завжди бігає по коридорах, кричить,
штовхається - зачинив наш коровай і сказав, щоб ми довели йому, що Ви уже не
дошкільнята, а справжні школярі. Відчинити його ми зможемо тоді, коли виконаємо
усі завдання, що придумав Петя.
(на столику коровай, за казковими
дверцятами з кількома ключиками).
Отож недарма тема нашого уроку –«
Ми тепер не просто діти, всі тепер ми – школярі!»
Раз ми уже школярі ми гуртом
зможемо виконати ці завдання і відчинити коровай?!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Засвоєння нового матеріалу.
Перший ключик
1.
Діалог. Що ми знаємо про школу?
Вчитель: Діти, Основний Закон нашої країни (Конституція)
у статті 53 говорить про те, що «кожен має право на освіту. Вона є обов’язковою
і безкоштовною.» Я думаю, Ви зрозуміли, що школу відвідувати потрібно обов’язково!
-
А чи знаєте Ви щось про нашу школу?
-
Можливо у когось уже навчалися тут старші братики, сестрички, чи мама з
татом?
-
А коли ви ще не відвідували школу, якою Ви її собі уявляли?
2. Перегляд фільму про школу.
3. Поетична сторінка.
Діти, а можливо Ви знаєте віршики, прислів’я, пісеньки про школу?
(виконання дітей)
Дякую! Які чудові у нашому класі діти! Давайте ближче
познайомимося!
Другий ключик
4. Гра-знайомство «Чарівний
клубок».
Учні разом з учителем стають у коло. У руках у вчителя
клубок, який діти передають по колу називаючи своє ім’я і говорячи своє побажання чи комплімент сусідові. Клубок при цьому
розмотується і утворює коло коли клубок знову опиниться у руках вчителя, діти
тримаючи ниточку беруться за руки.
Вчитель: Діти, наш клас як це коло. У ньому кожен з вас
має рівні права і обов’язки. Кожен повинен поважати та
допомагати один одному. Якщо хтось вийде
з кола, воно розірветься і перестане існувати. Тому нам потрібно навчитися бути
дружними, щоб наш клас був у школі найкращим і найсильнішим.
У нас немає «ти».
У нас
немає «я».
Ми — єдиний клас.
Ми — одна сім'я!
Третій ключик
А щоб наш клас був дійсно найкращим у школі потрібно
наполегливо працювати. Гарно вчитися, брати участь у всіх конкурсах, виставках,
святах, робити добрі справи. Ви готові до цього? Якщо так, то прикріпимо свої
долоньки до віночка «добрих справ». Учні після вчителя прикріплюють долоньки,
що лежали у них на партах.
6. Гра «Правила для учнів».
Учитель зачитує правила, діти підтверджують «це так» або
«не так».
Заходить вчитель – треба встати (це так).
Коди дозволить – тихо сядь ( це так).
Спитати хочеш – враз кричи ( не так).
Лиш мовчки руку піднімай ( це так).
У школі парту бережи (це так).
Усі працюють – ти лежи (не так).
Хай урок пройде не марно( це так).
Треба сісти рівно, гарно( це так).
Класом ти пишайся( це так).
З друзями ти грайся( це так).
На всіх ображайся( не так).
Вмій за все простить( це так).
Чистоти тримайся( це так).
Ввічливим лишайся( це так).
Щоб з тобою в класі
Приємно було жить ( це так).
Четвертий ключик
7. Гра «Загадки мудрого
портфелика».
Вчитель: Ну, раз ви уже школярі, повинні знати шкільне
приладдя, шкільні речі, знаєте? От, зараз ми перевіримо. Відгадайте загадки:
В сумці зошити,
буквар. Хто до школи йде? (Школяр).
Хто скликає на
урок? То дзвенить шкільний... (дзвінок).
Для письма,
сказати прошу,що потрібно взяти? (Зошит)
Довгі палички,
кругленькі, Сині, жовті, червоненькі. Звуться палички оці кольорові... (олівці).
Ручки, олівці, щоб
знали, Ми кладемо у... (пенали).
8. Гра «Хто швидше збере портфелик».
Петя П’яточкін розкидав
нам усе шкільне приладдя, діти допоможіть скласти портфелик до школи! (діти – 3
команди, складають шкільне приладдя до портфелика хто швидше, а зайві предмети
залишають на столі).
ІІІ. Підсумки уроку, узагальнення і систематизація учнями нових знань.
П’ятий ключик
1.
Складання «павутинки» до слова
ШКОЛА (інтерактивна вправа «асоціативний кущ»).
Вчитель: діти, давайте підведемо підсумки, то що у вашому
розумінні означає слово ШКОЛА? Ми розмістимо навколо нашої школи малюнки, які
найбільше відповідають цьому слову.
(на дошці зображення школи, діти
підбираючи асоціативні слова прикріплюють навкруг малюнки, які підходять до
слова ШКОЛА – учні, вчителі, шкільне приладдя, уроки, шкільні свята, тощо).
2.
Молитва (заучування напам’ять).
Вчитель: А зараз, ми всі разом запалимо свічу і
помолимося Господу, щоб був завжди з нами і допоміг нам у цій непростій справі
– навчання.
(запалюєм свічу,
складаємо ручки, піднімаємося з-за парт і повторюємо за вчителем).
Щастя, здоров’я на многії літа!
Щоб зіронька знань нам завжди
світила,
І Матінка Божа від лиха
захистила!
Загадуєм бажання і задуваємо свічу.
От і справилися ми з усіма завданнями, які нам влаштував Петрик. Чи можна так себе
вести у школі як Петрик?
(думки дітей, виховний момент).
3.
Частування шкільним короваєм.
Сценарій
свята Миколая.
Хлопчик У дитячий край
щасливий
Йде весела вість.
Що коником білогривим
Їде з неба гість.
Дівчинка Дарів гість везе багато,
Радість буде в кожній хаті!
Жде його увесь наш край!
Вчитель Хто цей гість? Ви відгадали?
Діти Святий Миколай!
Пісня «Святий
Миколай».
Вчитель Діти, чи ви знаєте хто такий Святий Миколай?
І чому свято Миколая – найулюбленіше з усіх свят?
Діти 1. Миколай
на сивих конях
В двори заїжджає
І дарунки чемним дітям
Під
подушку підкладає.
2. Ясні ангелята
Йому помагають
Де є чемні діти,
Там вони ступають.
3. Як ти вчишся, де ти ходиш,
Як себе з людьми поводиш,
Чи лягаєш вчасно спати,
Чи порядок любиш в хаті.
Все він бачить – і тоді
Подарує він тобі…
4. Може коника прудкого,
Може котика м’якого,
Ляльку може, книжку,
Чи комп’ютерную мишку.
5. Миколай усіх нас бачить,
Тож ледачих не пробачить,
Брехунців хитреньких знає,
А нечемних обминає!
6. І коли ти неслухняний,
Робиш
прикрощі для мами,
Миколай тобі несе
Добру різку тай усе…
7. Дехто бачу налякався!
Ще зовсім не пізно усе це змінити,
Прощення у Бога й Святого просити.
Якщо ти і справді будеш хорошим,
Тоді в Миколая що хочеш попросиш!
Пісня
«Миколай, Миколай ти до нас завітай!».
Зірочка Усім
привіт, мої гарненькі,
Я є зірочка ясненька
Часто я до Миколая
молитву складаю
Нашим дітям все
простити
Я
його благаю.
Знаю, наші діти є не бездоганні
І
звички є у них погані,
Та більше в душах їх
добра,
Відвернуться вони
від зла!
Вчитель Мені дуже
приємно, що ви так багато знаєте про Миколая. Миколай був колись таким
хлопчиком як ви. Його сім’я була досить багата. Але вже тоді його серце наповнювала
любов до людей. Він таємно носив дарунки до дверей осель бідняків. Коли його
батьки померли, своє багатство він роздав бідним, а сам став священослужителем.
Я думаю,любі діточки, ви також виростите добрими, щедрими, порядними. А ви
листа уже Миколаю написали?
Діти Та ще Артемко ніяк
не збереться.
Артемко Та уже дописую! (виходить
і сідає навколішки). Що ж бо його попросити? (думає)
Антипко (здалека
заховавшись) …стару …бляшану…банку…з-під консерви.
Артемко (незадоволено трясе головою) Що це зі мною?! (пише).
Антипко Рогатку збивати
горобців.
Артемко Та навіщо вона
мені? (витирає лоба).
Антипко Головку часнику.
Артемко Насилу написав!
(вибігають дівчатка вихоплюють листка з рук)
Дівчинка 1 Цікаво, що він
замовив Миколаю? (розгортає листок)
Дівчинка 2 (читає підглядаючи) Ой-йойой! Що він написав! Стару
…бляшану…банку…з-під консерви, рогатку збивати горобців, головку часнику.
(сміються).
Артемко (засмучено) Та це
не я! Це мені підказали!
Вчитель От так Антипко
усе недобре підказує! Неслухай, бийся, не вчися, лінуйся… та ви боріться з ним,
діти! Живіть за божими заповідями! Бо хто Миколаю служить, тому він прийде на
допомогу.
Пісня «Ой, хто,
хто Миколая любить».
(виходять ангели)
Ангел 1 Ми ваші ангели-хоронителі,
Від усяких бід спасителі!
Ми на мить зійшли на землю
Привітати діток чемних!
Ангел 2 Бо були ви всі слухняні,
Бо вставали хутко зрання
Йшли до школи без вагання,
Вчили вірші, молитви –
Все ж бо видно нам згори!
Ангел 1 Ось тому то Миколай
Вам
даруночки прислав!
Антипко Ні,ні,ні! Ці діти неслухняні і ліниві!
Вони не вміють навіть
молитися!
А лише битися та сваритися!
Вони не слухають батьків!
Словом, повно в них гріхів!
Хлопчик Невже ми залишимось без подарунків!?
Антипко Та не турбуйтесь, подарунки я вам дам –
Різочки ці вам я власноручно
вибирав!
Ангел 1 Геть, Антипко, бо дарма – лінюхів у нас нема!
Ангел 2 Я тих дітей віддавна знаю,
Коло них ходжу, охороняю,
Знаю їх вчинки, знаю їх мислі
І їхні душі як сльоза чисті!
Антипко Слухайте мене! Я з вас знаєте яких чортів
виховаю!
(співає)
Ми підемо всі до пекла,
Бо там завжди дуже тепло.
Хто не слуха тата й мами,
Згодом станете чортами!
Діти Ми не хочемо бути чортами!
Ангел 1 Не лякайтесь діти, повторюйте за мною
чарівну молитву.
Ангеле-хоронителю мій,
Ти завжди при мені стій,
Вдень і вночі
Будь мені до помочі.
(діти
повторюють після ангела кожен рядок).
Чортик втікає.
Ангел 2 Нарешті позбулися
того Антипка! Тепер давайте разом заспіваємо «Величальну пісню Святому
Миколаю».
Пісня «Величальна».
Ангели роздають подарунки.
Сценарій 8 березня у 1-а класі.
Презентація про жіноче свято.
1-й Джентльмен: Джентельмени вас
вітають
Із жіночим святом,
Найщиріше вам бажають
Радості багато!
2-й Джентльмен: Усміхайтесь наші любі
І живіть щасливо,
Хай у нас затишок буде
На душі красиво.
(Оплески)
3-й Джентльмен: Але де ж наші дівчата?
Їх
щось довго нема серед нас.
4-й Джентльмен: А, напевно наші дівчата,
Марафет
наводять в цей час.
5-й Джентльмен: А взагалі, скажу між нами,
Спізнитись можуть наші дами.
7-й Джентльмен: Вгамуйтесь, прошу вас, тихіше,
Я
чую дівчат голоси.
Давайте
разом їх покличемо:
Всі: Дівчатка, заходьте, чекаємо вас
усі!
(Хлопці стають двома
шеренгами. Заходять дівчата. Хлопці стають на коліно і дарують дівчаткам
букетики)
Пісня 8 березня.
(По
закінченні діти стають півколом)
Дитина: Радіє все живе навколо,
Тепла весняного багато,
Сьогодні день такий чудовий –
У наших мам рідненьких свято.
Дитина: До класу сонце заглядає,
Всім усміхається привітно,
Промінчиками зігріває –
Це мам вітають їхні діти!
5д. Весна ласкава і хороша
приносить
тепле сонце нам.
Весна-красуня дуже схожа
на наших
добрих, любих мам.
6д. Вітаємо, вітаємо мам рідних, дорогих.
Сьогодні всі ми
знаємо – найкращий день для них.
7д. Всюди скажуть вам так само і дорослі й діти:
Якщо з нами
наша мама – гарно в світі жити.
Дитина: Усім дівчаткам і жінкам
Нехай яскраве сонце сяє,
Для наших найдорожчих мам
Ласкава пісенька лунає.
Пісня Мама і я.
Гра «Сушимо білизну».
Ведуча: А зараз перевіримо, яка
зміна росте у мам. Ось, наприклад, дівчатка ви умієте прати і розвішувати
білизну. Прати зараз звичайно легко, закинув білизну в машинку, кнопочки
натиснув і спи, відпочивай. А ось повісити білизну – це вже інша справа. І дівчатка
зараз продемонструють, як вони навчилися це робити, але за допомогою мам. Отже,
вибираємо 8 дівчаток і, природно до нас виходять їх мами (4 дівчинки і 4 мами в
кожній команді (парами)). По музичному сигналу перші пари учасників, що є сили,
біжать до мотузка. Мами прикладають до мотузка хустки, а дівчатка закріплюють
кожен двома прищіпками. Коли всі хустки розвішені, мами і дочки першої пари
повертаються на місця. Другі пари підбігають до мотузка і знімають хусточки,
акуратно складаючи їх в таз. Третя пара – розвішує, четверта пара –
знімає.
Гра – естафета «Сушимо – сушимо ми білизну»
Пісня «Мамин день».
1-й Джентльмен: Жіночий день — весняне
свято:
Краси, усмішок і пісень.
Свою матусю я і тато
Готові на руках носить весь день.
2-й Джентльмен: А який дарунок мамі
Ми самі зробили з вами?
3-й Джентльмен: Безліч є ідей для
цього —
Фантастичних і смішних.
4-й Джентльмен: Бо сюрприз зробить для
мами —
Це цікаво надзвичайно:
Замісити тісто в ванні
Чи зробити крісло з книг.
5-й Джентльмен: Ну, а я в дарунок мамі
Розмалюю стіл квітками.
Я б і стелю обробив.
Шкода, ріст мене підвів.
6-й Джентльмен: Подаруємо вам пісню
Від усіх, синів і дочок.
Посміхніться разом з нами
Наші любі, добрі мами!
Пісня «Роки пролітають».
1 Дитина Ми зробили подарунки, для
бабусь і мам.
І сьогодні , в день святковий, подаруємо їх вам.
2 Дитина. Ми дуже вас любим і
дякуємо знов
За вашу турботу, за вашу любов!!!
Діти вручають подарунки
Звучить дит. Пісня про маму./запис/
Маша (зажурено) Сьогодні
привітати хочу,
я любу маму з днем весни.
Юля Чому ти, Машо,
зажурилась?
І досі ти не звеселилась?
Маша Я не
знаю що робити –хочу мамі догодити.
В неї є речей багато, що ж їй ще подарувати?
В неї є речей багато, що ж їй ще подарувати?
Юля Хочеш ти щоб твій дарунок
був як мамин поцілунок?
Ти
їй пісню заспівай –
з святом маму привітай.
Пісня про маму.
Дівчинка: З днем 8-го Березня,
Із весняним святом,
З квіточками першими
В цей чудовий час,
Мами наші рідні
І бабусі милі,
Від усього серця
Ми вітаємо вас!
1-а дитина: Свою бабусю знаю
Я вже тривалий час.
Веселу вдачу має
І дуже любить нас.
Замислиться бабуся,
Зажуриться на мить
А потім знов сміється,
Ласкаво гомонить.
2-а дитина: З бабусею своєю
Дружу давно-давно,
І ми — скажу вам — з нею
В усьому заодно.
Вона, моя бабуся,
Найкраща у житті,
А руки у бабусі —
Ну просто золоті.
Гра з бабусями «Скуштуй варення»
(Двох-трьох бабусь
запрошують взяти участь, пропонують визначити на смак з чого зроблене варення)
Весело з бабусями гратися малятам,
Є чого повчитися маленьким онучатам,
Будьте завжди здоровими і завжди
молодими,
Живіть у злагоді й любові з онуками своїми,
Ми бабусь рідненьких щиро привітаємо,
І веселу пісеньку дружно заспіваємо.
Пісня «Заспівай мені
бабусю».
Ведуча: Ось діточки своїх бабусь
з святом привітали,
Чудові вірші й пісеньки усім подарували.
А як ви думаєте, а наші тата вміють компліменти жінкам говорити?
Наші хлопчики теж джентльмени, вони ніколи не ображають дівчаток, а навпаки
поважають, захищають, а де хто навіть зустрів вже своє перше кохання.
Пісня «Неудачное свидание».
1 -й хлопчик: Дівчаточка любі!
Ви — ніби принцеси.
Красиві, тендітні —
Ну, просто із п'єси.
2-й хлопчик: Вам дружно бажаємо
Гарного свята —
Здоров'я, удачі,
Усмішок багато.
3-й хлопчик: Так будьте завжди
ви
Красиві і милі.
А зараз прийміть
Ці зізнання щирі.
Читає ведучий зізнання.
Гра «Компліменти».
Дівчинка: Вже закінчилося свято,
Час усім відпочивати:
Виконавцям, глядачам….
Хай щастить матусі, вам!!!
Слова про маму. /Запис/.
Дитина. На світі добрих слів чимало,
Але одне — добріш за всіх.
Просте, чудове слово — «мама»
Тримаємо в серцях своїх.
Звучить пісня «Мамочко
моя»
Конспект першого уроку у 2-а класі
Вчитель: Оксана Нестеренко
Тема. Україна – єдина країна.
Мета. Формування в учнів
розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як
національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної
держави. 
Завдання. Ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення державності України; формувати відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу; формувати готовність служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни; виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.

Завдання. Ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення державності України; формувати відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу; формувати готовність служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни; виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.
Обладнання. Зображення державних символів,
географічна карта України, афоризми про патріотизм, боротьбу за свободу, вишитий рушник, букет із гілок червоної
калини та пшеничних колосків, презентація відео-фрагментів сучасних подій в
Україні, тощо.
Форма проведення. Класна година.
репродукції краєвидів України,
Очікувані
результати. Формування індивідуальних, соціальних та
загальнолюдських цінностей; усвідомлення своєї ролі в колективі, державі,
світі; почуття гордості за свою державу, любов до неї;
вміння робити аналіз подій, фактів, історичних явищ; формування
навичок відповідальної поведінки, розвиток критичного мислення.
Епіграф (записаний на дошці):
Виростай, дитино, й пам'ятай:
Батьківщина - то найкращий край (Д. Павличко).
Свою Україну
любіть,
За неї Господа
моліть. (Т. Шевченко).
1.Організація класу.
Добрий день, мої
любі діти!
Я щаслива
зустріти вас.
Хай вам радісно
сонечко світить
Й будемо
вчитися…
В добрий і мирний час!
- Любі мої діти – ці слова завжди будуть висловлювати
радість зустрічі нового дня, для мене також і радість зустрічі з вами. Вітаю
вас з початком шкільного життя.
- Мені доручили навчити вас черпати знання,
застосовувати їх на практиці та виховувати вас
гідними громадянами неньки УКРАЇНИ.
II. Мотивація
навчальної діяльності.
- Країна знань незвичайна,
чарівна. В ній багато таємниць,
несподіваних зустрічей,
випробувань. Та щоб дізнатися про що ми з вами
сьогодні будемо говорити, зверніть увагу на тему уроку записану на дошці (слово
Україна – закрите).
І ось перше випробування. Яке слово заховалося там? Що ж може бути
єдиною країною? А допоможе вам загадка.
ІІ.1. Загадка
Красивий, щедрий рідний
край
І мова наша солов'їна,
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься
... (Україна)
Я запрошую дітей з буквами, аби підтвердили ці слова.
ІІ.2. Діти (з буквами): У
всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша
їм своя пустиня,
А
ніж земний в пустині рай.
Її
всі згадують щоднини,
Нема
без кореня рослини,
А нас, людей, без
Батьківщини.
ІІ.3. Слово вчителя.
Учитель.
Сьогодні ми здійснимо подорож Україною із Заходу до Сходу, із Півночі на
Південь. Заочно побуваємо в найзаповітніших куточках нашої Батьківщини.
Кожна
людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю
рідною землею. Ми можемо пишатися своєю древньою величною історією. На уроках природознавства ви вивчали географічне розташування України, її природу і природні
багатства.
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
ІІІ.1. Що ви можете розповісти про
Україну? (Відповіді учнів).
ІІІ.2. Гра мікрофон «Хто знає найбiльше назв мiст».
Діти передаючи один одному гілочку калини, називають міста україни.Учитель починає
гру, називаючи місто (наприклад, Київ), один з учнів називає місто України, що
починається на останню букву цього слова,і т. д. Говорить тільки той, у кого у
руках калина. Перемагає той, хто останнім правильно назве місто.
Батьки приймають участь, або допомагають дітям.
Довiдник
для вчителя
«К»: Київ, Канiв, Кременчук, Кривий Рiг,
Керч, Каховка.
«Х»: Херсон, Харкiв, Хмельницький.
«Л»: Львiв, Луганськ, Луцьк.
«Д»: Донецьк, Днiпропетровськ,
Днiпродзержинськ.
«П»: Полтава, Прилуки, Путивль.
«М»: Миколаїв, Миронiвка, Мукачеве.
«В»: Вiнниця, Володимир-Волинський.
«Ж»: Житомир, Жмеринка, Жовтi Води.
«І»: Iвано-Франкiвськ, Ірпiнь, Ізмаїл.
«Я»: Ялта, Яготин, Яремча.
«А»: Алушта, Алчевськ, Антрацит.
«Т»: Тернопiль, Тростянець, Трускавець.
«У»: Ужгород, Умань.
«З»: Запорiжжя, Золотоноша, Знам’янка.
«О»: Одеса, Охтирка, Очакiв.
«С»: Севастополь, Сiмферополь,
Скадовськ, Суми.
ІV. Повідомлення теми уроку.
У кожної людини є велика
Батьківщина—країна, де вона народилася. Наша держава називається Україною. Вона
має славну і давню історію, прекрасну мову і високу культуру. Святою для кожної
людини є земля, де вона зробила свій перший крок, вимовила перше слово, почула
мамину пісню колисанку, а потім народну пісню, вперше пішла стежкою до школи.
— Тема нашого уроку: «Україна єдина
країна».
- Поясніть як ви
розумієте цей вислів «Україна - єдина країна».? (Відповіді учнів).
V. Пояснення нового матеріалу.
Вчитель: В минулому наша держава називалася Руссю. Із
центром – містом Київ. Вона славилася своїми степами, родючими землями,
торговим шляхом – річкою Дніпро. Існувала могутня Київська держава ще за часів
Володимира Великого, Ярослава Мудрого. Бачачи переваги
нашої держави інші народи також хотіли жити тут і переселялися у наш край. Вони
так і казали, що ідуть «У КРАЙ» родючих земель. Так і з’явилася нова назва
нашої держави, яка все розширяла і розширяла свої кордони «Україна», що пішло від слова КРАЙ. На
півдні було розташоване Кримське ханство. За рівнем економічного розвитку
кримські татари значно відставали від населення України. Вони вели напівкочовий
спосіб життя і постійно нападали на нашу країну. Під час цих нападів вони
грабували міста і села, спалювали їх, забирали людей у полон. Чоловіків і жінок
продавали в рабство; дітей перетворювали на яничарів. Українське населення дуже
страждало від цих набігів. Саме на цих землях у Запоріжжі виникло у XV ст. таке видатне явище, як
козацтво.
Місце, де
оселялись козаки, називалось Дике Поле. Це
були родючі, але незаселені землі, бо вони найбільше зазнавали нападів з
боку кримських татар. Козаки були вільні люди,
які оселялись
у зимівниках, їх основним заняттям було землеробство і скотарство і захист рідної землі.. Працювати доводилось
озброєними, щоб вчасно встигнути відбити напади татар.
Вчитель: Хто ж міг
бути козаком на Січі?
V.1. Вікторина.
А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви?»
1. Що означає слово
«козак»? (Вершник, вільна людина.)
2. Найвідоміший
козацький танок. (Гопак.)
3. Де
розташовувались козацькі табори? (Запорозька Січ.)
4. Народний
співець, оспівувач подвигів козаків. (Кобзар.)
5. Голова
козацького уряду. (Гетьман.)
6. Про яку деталь
козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари.)
7. Найвідоміша
козацька страва. (Куліш.)
Вчитель. Запорізька Січ - створена перша християнська вільна республіка в Європі. За часів Богдана
Хмельницького, відомого козацького гетьмана, наша держава тричі відвойовувала
свою незалежність, і свої землі адже охочих держав завоювати Україну або
відірвати хоча б частину її територій було багато. Це і поляки і росіяни і
литовське князівство та інші. Згодом було започатковано власну державність і в Українській Народній Республіці, Сучасну незалежність було проголошено в 1991 році.
V.2. Робота з картою.
Сьогодні Україна - сучасна незалежна
держава. Розташована у центрі Східної Європи і займає таку частку землі, що аби
перетнути Україну пішки із заходу на схід, треба йти 90 днів, долаючи щодня 30
км. Має кордони із Білоруссю, Росією, Польщею, Словаччиною, Угорщиною,
Румунією, Молдовою. На півдні омивається
водами Чорного та Азовського морів.(Туреччина, Болгарія, Грузія та інші). Україна
– єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. На території України, а саме, на Закарпатті,
знаходиться географічний центр Європи. Площа країни - 604 кв. км., населення -
близько 47 млн. чол. Столиця України - м. Київ. Україна поділяється на 24
області, і АР Крим. Незважаючи на події сьогодення, я вважаю що Крим є частиною
України і ми обов’язково визволимо свій край. Форма правління -
парламентсько-президентська республіка. Глава держави - Президент, глава уряду
- Прем'єр-міністр. Вищим законодавчим органом є Верховна Рада.
Отже, Крим
і Донбас – це Україна, люди, які
мешкають на цих територіях (і українці, і росіяни і татари та інші національності), – є громадяни України.
Від Карпатських смерек до Таврійських
степів-
Україна моя, тут дід-прадід
мій жив.
крізь Поліські льони, моря
Чорного бриз
пролягає наш шлях на могутній
Донбас.
V.3. Практична
частина. Карта України. Пазли. Подивiться
уважно на карту України.
-А зараз ми з вами складемо карту
України. У кожного з вас є на парті частиночка нашої України, пазл з малюнком
карти кожного обласного центру.
Ваше завдання по
черзі виходити, називати обласний центр
і прикріпити на контурну карту. Вам можуть допомогти батьки.
V.4. А
тепер подивіться як бачать Україну деякі російські політики, зокрема
Жириновський. Він пропонує поділили нашу державу на шматки між Польшею,
Румунією, Венгрією та Росією (дивись додаток 1). Цього ніколи не буде і ми з
вами ніколи такого не допустимо! (демонструє
іншу карту. (див. додаток). Чому хтось хоче розділити наші землі, роз’єднати
народ? (Міркування дітей.)
Давайте спробуємо підібрати риму до вірша про Україну, щоб ще раз
переконатися яка приваблива наша країна.
V.5.
Римування вірша про Україну
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у …. (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже …(сучасні.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … (весела.)
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна … (чудова.)
Її обереги верба і калина,
Найкраща у світі – …( моя Україна.)
Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна й мирна … (держава.)
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі – … (єдина.)
V.6. Державнi символи України.
— Кожна країна свiту обов’язково повинна
мати свої три символи. Що ж означає слово символ? (Символ — це умовне
позначення якогось предмета, поняття чи явища.)
— Україна також
має свої символи. Після підтвердження на Всеукраїнському референдумі Акту
про незалежність України, прийнятого 24 серпня 1991 року, світ сприйняв появу
нової незалежної держави. Адже до цього Україна була у складі Радянського
Союзу. Цим
документом від 24 серпня 1991 року затверджена
офіційна назва нашої незалежної держави —
«Україна».
Наступним
рішенням українського парламенту відновлені історичні символи нашої держави:
Прапор
(жовто-блакитний);
Герб (тризуб);
Гімн («Ще не
вмерла Україна», музика Михайла Вербицького, слова відомого географа XIX
століття Павла Чубинського).
Діти згадують. Гімн
(головна пісня держави), прапор (жовтоблакитний стяг) і герб (символ волі –
тризуб).
V.7. Слово вчителя. Сьогодні наш
урок – це урок патріотизму, єдності українського народу тема якого «Україна –
єдина країна».
Найбільшого прояву громадянської активності людство пам’ятає під час Помаранчевої революції 2004 року, і, звичайно,
Революції гідності, що призвела до політичних та суспільних змін в Україні цього річ на майдані
незалежності у Києві. Давайте пригадаємо листопад-грудень минулого року.
Майдан. (Мозковий штурм. Діти разом з учителем відтворюють подіїї цього часу.)
Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист
Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її
державних символів є обов'язком громадян України. Наша армія існує для захисту
кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити
Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним,
спритним, мужнім.
Вчитель: Нам є з кого брати приклад і в наш час – це герої «Небесної
сотні», які полягли під час акції протесту на Євромайдані у грудні 2013 та
лютому 2014 роках. Саме ці герої допомогли повалити корумпований уряд Януковича
та його прибічників, а ті, хто залишився живим, зараз в складі Національної
гвардії та українського війська безстрашно воюють за цілісність кордонів нашої
держави. На щастя люди-патріоти у
нас є зараз я вашій увазі запропоную відео сюжет про героїв Небесної сотні.
V.8. Відео сюжет про героїв Небесної сотні «Кажуть, що герої не вмирають». .
Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та
згуртованою. На цілісність нашої держави посягнули вороги і багато наших земляків на сьогодні
мобілізовано до лав українського війська. Вони з честю воюють на сході з
терористами та російським сепаратистами, відвойовують та захищають кордони
нашої держави (вчитель зачитує прізвища земляків). Українська земля пройшла
війни та мир, поразки та перемоги, завжди пишалася вірними синами та доньками.
Вона була і залишається вірною матір'ю українців, які свято шанують і люблять
її.
Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і
вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави,
по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити велику
користь.
Подвигом українських військових та добровольців у боротьбі із російськими
бойовиками, які тероризують східні регіони України пишається Україна сьогодні.
V.9. Перегляд відеофрагментів про сучасні події в
Україні. На фоні пісні «Разом і до кінця»
За незалежність,
мир, волю, справедливість померло багато наших українців. Тому зараз ми
вшануємо їх пам'ять хвилиною мовчання.
V.10. (У цей момент уроку оголошується хвилина мовчання з метою вшанування
пам’яті Героїв Небесної сотні, воїнів та інших загиблих у боротьбі за свободу,
цілісність та єдність нашої держави).
Ми повинні зрозуміти, що патріотизм – це звичайний стан повсякденного життя
людини, який виявляється не тільки під час надзвичайних ситуацій.
VІ. Підсумок уроку.
Важливо, щоб ви відчували
себе українським народом, прагнули жити
в Україні, розуміли необхідність дотримання конституційних та правових норм,
володіли державною мовою, шанобливо ставилися до історії, культури та традицій
українського народу.
Класний керівник: А зараз будемо
давати відповіді на запитання, які прив’язані
до надувних кульок. ( Кульки синього і жовтого кольору до стрічок
прикріплені картки із запитаннями. Діти за бажанням виходять, вибирають кульку і
дають відповідь на питання.)
VІ.1. Що ви знаєте про Україну, як державу на карті
світу?
- Скільки є обласних
центрів
України?
- Які держави є нашими сусідами?
- 24 серпня 1991 року, що це за свято?
- Знак, що символiзує мiць
держави.
- Найголовнiша пiсня
країни.
- Один iз державних символiв.
- Столиця України.
- Найголовнiший майдан нашої країни.
- Яка найбiльша рiчка України?
- Край, де ви народились, живете i
зростаєте.
VІ.2. Кожен пишається
своєю рiдною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. Щоби
ви хотіли сказати про Україну? Запишіть на
сердечках, що у вас на партах і подаруємо нашій Батьківщині.
VІ.3. - Яким буде майбутнє
країни залежить від кожного з нас. Батьківщина, як мати, одна. Ми повинні дбати
про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього нам треба
любити її, плекати, захищати. Ви, діти, повинні рости розумними, роботящими,
щоб перетворити рідну державу на країну ваших мрій.
А що треба дитині для того, щоб відчути себе справжнім
патріотом України, її громадянином? (учні знову висловлюють свої думки).
Вчитель: А ось як про Україну писав Василь Симоненко:
Можна все на світі
вибирати, сину,
Вибрати не можна
тільки Батьківщину...
Як і матір ми не вибираємо, так не можемо вибрати і Батьківщину, одна вона
у нас, одна у цілому світі. Тут наше коріння, тут наша доля.
1 учень: Я —
українець, я не малорос,
Пишаюсь родом
тисячокорінним.
Тарас за мене
мучивсь і боровсь,
Щоб я зродився
зерням України.
2 учень: Я українка! - цього не
відняти,
В моїй душі
співають солов'ї,
Були такими мої
мама й тато,
Й такими будуть
правнуки мої!
3 учень: Твердо вірю в майбутнє своєї країни.
Такої як
вона – більше в світі нема.
Сонце
гарно так сяє, пташечки скрізь співають.
Ми – єдина
країна, нероздільна, красива, як мати й дитя.
Вчитель: Не ділімо цю
землю,
Не ділімо це небо,
Не ділімо хатини
Й сім'ї не ділімо!
Бо ми - браття, єдині
В українському слові,
В українськім коріння,
В українській любові!
VІ.4. Ми сьогодні
доклали свою часточку до збереження миру і єдності в нашій Батьківщині. Усі ми
сподіваємося, що найзаповітніше бажання українців сьогодні - жити під мирним
небом України і не допустити війни здійсниться обов'язково.
Наша країна - наша єдина Україна
Гра «Ми патріоти».
Якщо ви вважаєте, що кожен повинен любити і піклуватись про нашу
Батьківщину – Україну, – сплесніть у долоні.
Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду, – дайте
один одному руку.
Якщо ви вивчаєте рідну мову, дбаєте про її чистоту, бережете українську пісню, – сплетіть руки вгорі.
Якщо ви впевнені, що треба з повагою ставитись до Герба, Прапора і Гімна, –
встаньте.
VІ.5. Виконання гімну України.
Звучить гімн України, учні співають стоячи, приклавши руку до серця.
Вчитель.Ось і закінчився урок,
Хотілося б вам усім побажати
Добра, і злагоди, й краси,
Щоб для України ви росли.
Хай вам щастить завжди й у всьому,
Не піддавайте серце злому.
Хай Бог усім допомагає
І рідний край оберігає.
Список
використаних джерел
1. Лист
Міністерства освіти і науки України від 16.06.2014 р. № 1/9-318 "Про тему
Першого уроку в 2014/2015 навчальному році".
2. Н.Гавриш, .
Національне виховання учнів: регіональний аспект (з досвіду роботи
загальноосвітніх навчальних закладів Рівненської області) (частина І) – Рівне,
2012. - 280с.
3.
Основні орієнтири виховання учнів 1 – 11 класів загальноосвітніх навчальних
закладів (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від
31.10.2011 року №1243).
4. Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
5. М. Кримська с. Старий Нижбірок, Тернопільська обл..
«Моя країна - Україна» С.Д. Прит Глишська ЗОШ, Рівненська обл.. Твої символи, Україно!
6. М.В.
Коновалова Тематичні класні години 5-11 класи. Видавництво
«Основа» м. Харків 2011 р.
7. Ресурси
Інтернету.




Немає коментарів:
Дописати коментар